2 Ekim 2010 Cumartesi

user-manager

Bitirme projesinde kodları okumaya başladık. Pazartesiye kadar user-manager kodlarına bakıp anladıklarımı "svn://svn.comu.edu.tr/gpardus" adresine göndermem gerekiyor.
Dün kullanıcı adı ve parolalarımızı aldık.

Daemon: Unix ve diğer multitasking işletim sistemlerinde, daemon, kullanıcının bire bir kontrolünde değilde arka planda yürütülen programlardır. Daemonlar tipik olarak "d" ile biten isimlere sahip olurlar.
Unix'te bir daemonun ebeveyn süreci sıklıkla "init" sürecidir. Süreçler bir çocuk süreç oluşturduğunda (forking: kendisinin bir kopyasını oluşturmak) daemon olurlar.
Sistem daemonları boot zamanında oluşturmaya başlar.Bunlar genelde network isteklerine, donanım aktivitelerine cevap veren veya başka görevleri yerine getiren programlardır.

D-bus: D-bus yazılım uygulamalarının birbirleriyle haberleşmesi için basit bir thread haberleşme (bir veya daha fazla süreç arasında) sistemidir.
D-bus işlevselliği daemon gibi çalışır; genellikle dbus-daemon. Kullanıcılar bunun birçok örneğini oluşturabilir. Bu örneklere kanal adı verilir. Birçok sistem,her kullanıcı için özel bir örnekle ayrıcalıklı bir sistem kanalı gerçekleştirir. Bu özel örneklere gerek duyulmasının sebebi
sistem kanallarının erişim kısıtlamalarına sahip olmasıdır.
Sistem kanalı HAL (donanım-soyutlama katmanı) daemonından sinyal alan süreçlere yoğunlaşır. Özel örneklerin görevi kullanıcı uygulamaları arasındaki sınırsız iletişimi önlemektir.

Python'un D-bus modülü:
dbus modülünü kullanabilmek için öncelikle bus nesnesi oluşturmak gerekir. Bu nesne iki amaçla oluşturulabilir:

1.si Session bus:her kullanıcı için farklı oturum bu oturum masaüstü uygulamalarının haberleşmesinde kullanılır.
import dbus

session_bus=dbus.SessionBus()

2.si System bus: genellikle boot anında başaltılır. Sistem servislerinin haberleşmesi için kullanılır.Örneğin udev, networkmanager, HAL

import dbus

session_bus=dbus.SessionBus()

Bu ikisi aynı uygulama içerisinde kullanılabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder