12 Ekim 2010 Salı

ÇOMAK:)

Bitirme projemizin adını önce kdetognome koymuştuk ancak daha sonra alınan kararla masaüstünü sadece gnome değilde diğer masaüstlerini de destekleyecek şekilde olsun diye değiştirdik. buna bağlı olarak projenin adı önce kdetoall oldu ama dahice bir fikirle son olarak projenin adının ÇOMAK olmasına karar verildi. Bu projeye nasıl dahil olduğumu bitirme projesi başlığında anlatmıştım.
Benim projedeki görevimde belli oldu ben yalı'da yaptığım işe devam edeceğim.Ayrıca user-manager üzerine de çalışacağım. Öncelikle YALI işe kaldığım yerden devam ediyorum.
SrcInstall.py Yali'nın paket kurulumu yaptığı ekrandır. Burada PkgInstaller() sınıfının run() metodunun içerisinde deponun nerede olduğu kontrolü yapılıyor. Deponun adresi repoAddr değişkeninde tutuluyor. Bu değişken installData.py'nin içerisinde bulunuyor. Ön tanımlı olarak none atanmış. O yüzden yükleme sırasında direk Cd'deki depodan yüklemeye başlıyor. Eğer repoAddr değişkeninin var olduğunu düşünürsek şöyle bir kod çalıştırılıyor.

yali.pisiiface.addRemoteRepo(ctx.installData.repoName,ctx.installData.repoAddr)

addRemoteRepo() fonksiyonu yali dizininin pisiiface.py dosyasında tanımlanmakta ancak pisiiface.py 'e baktığımda şunu gördüm

def addRemoteRepo(name, uri):
....if not repodb.has_repo(name):
........addRepo(name, uri)
........updateRepo(name)

addRepo() yine pisiiface.py içerisinde tanımlanmakta

def addRepo(name=None, uri=None):
....if name and uri:
........pisi.api.add_repo(name, uri)

Buradan anladığım kadarıyla pisiiface.py pisi içerisinde olan metodların bir arayüzünü oluşturuyor.

pisi dizini içerisinde api.py ye baktığımda add_repo() fonksiyonunun burada gerçekleştirildiğini umuyordum. Ki evet burada gerçekleştiriliyor. Paketler üzerindeki diğer işlemlerde buraya bağlanarak gerçekleştirildiğini öğrendim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder